Úvodný príhovor Predsedu fotoklubu

Na ceste časom

Fotoklub RK 1924 v tomto roku dovŕši 98 rokov svojej existencie.

Združuje záujemcov o fotografiu a fotografovanie. Sú v rôznych povolaniach, zamestnaniach,  rôzneho vekového spektra.

Fotoklub svoje aktivity realizuje vo viacerých rovinách.

Jednou z nich je výstavná činnosť.  Využíva Fotogalériu v Liptovskom múzeu.

Tu od novembra roku 2009 do konca roku 2017 zrealizoval 81 fotografických výstav domácich aj zahraničných autorov a fotoklubov.

Okrem toho jeho členovia a aj Fotoklub vystavovali svoje fotografie doma a v zahraničí (Nové Zámky, Komárno, Brezno, Bardejov, Stropkov, Jablunkov, Český Těšín, Cieszyn, Bielsko – Biala, Myšlenice, Krosno, Šalgótarján, Užhorod, Krynica, Belchatow, Lienz, Otrokovice, Zlín, Piešťany, Nitra).

Veľmi populárnym a na Slovensku najväčším fotografickým podujatím, ktoré Fotoklub organizuje je INTERfotoPLENER LIPTOV – medzinárodné stretnutie fotografov. Tento rok už bolo po devätnásty raz.

Ďalšou aktivitou je publikačná činnosť. Fotoklub vydal viaceré knižné tituly, katalógy k výstavám a sprievodné materiály ku podujatiam.

Knižnižné tituly ako Profil ružomberskej fotografie, Liptov objektívom, 88 rokov v meste, Manifest odrážajú prácu Fotoklubu v čase viac ako jedného desaťročia.

 Členovia fotoklubu sa zúčastňujú domácich a medzinárodných podujatí a rôznych fotografických dielní a školení.

 Vyspelejší autori sa zúčastňujú rôznych miestnych, okresných, celoštátne a aj medzinárodných výstav a salónov.

Tu treba zaradiť už zabehnutú výstavnú aktivitu liptovských fotografov pod názvom Fototrojlístok, ktorá vznikla z podnetu nášho Fotoklubu RK 1924 a je pod kuratelou Liptovského kultúrneho strediska. Jej poslaním je každý rok predstaviť tvorbu liptovských fotografov z Ružomberka, Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku.

 Veľmi populárnou aktivitou boli koncertné podujatia „Stretnutie pre život“ zamerané proti násiliu. Vytvárali priestor pre ružomberských umelcov a hudobníkov.

Podujatia sa konali vždy v niektorom zaujímavom kostole v okolí Ružomberka.

Podarilo sa nám zorganizovať šesť ročníkov no pre finančnú náročnosť a slabú podporu sme s tým prestali.

To posledné bolo reakciou na vojnu na Ukrajine a vyjadrením popory Ukrajine.

Zaujímavým sú aj cykly fotografických výletov RAWfotoTOUR a fotografické dielne RAWfotoŠKOLA ktoré organizuje člen fotoklubu Stanislav Surový.

Momentálne fotoklub obnovil spoluprácu s Liptovským múzeom aj svoje zastrešenie a je opäť v plánoch výstav v priestoroch Liptovského múzea.

V Ružomberku 15. decembra 2022.

Štefan Ižo, Fotoklub RK 1924
predseda