Milan Klas

Už ako školák som dostal svoj prvý fotografický prístroj Pentona II, ktorý ma vtiahol do kúzla fotografie. Bol to síce rozmerovo malý prístroj, ale mal krásne odolné hliníkové telo v koženom puzdre. Vtedy som vôbec netušil ako čo funguje, ani mi nemal kto vysvetliť nastavenia, ba ani som netušil, že existuje slovo expozícia, nie to ešte aby som aj poznal jeho význam. Nastavenia fotografického prístroja som volil len podľa údajov z krabičky kinofilmu. O to napínavejšie bolo čakanie na výsledky z fotolabu. Prekvapivo vychádzali mi pekné obrázky z ktorých sa tešila celá rodina. Dnes tuším, že technici z tmavej komory asi museli s mojimi expozíciami čarovať.
Krátko som vlastnil aj Prakticu MTL 5 B, ale priznám sa, že tá mi neučarovala. Áno, mala skvelú funkciu expozimetra a tlačidlo kontroly hĺbky ostrosti, ale ja som ešte stále netušil čo je to expozícia. Vedel som len, že tú čiarku treba mať v strede.
Ako už dospelý som si začal kupovať časopisy s fotografickou tematikou a až z tohto zdroja som začal chápať svetlo a fotografiu. No a samozrejme nové vedomosti ma navádzali na nový fotografický prístroj. Bol ním Canon EOS 50. Krásny prístroj, ktorý ma chytil za srdce svojou robustnosťou, odolnosťou, rýchlosťou…
Fotil som na diapozitívy a bola nádhera zhasnúť večer svetlá a vychutnať si veľké obrázky na plátne.