Úvodný príhovor predsedníčky fotoklubu.

Náš Fotoklub RK 1924 – hrdý pokračovateľ tradície založenej v roku 1924 – má

za sebou slávne chvíle, 102 rokov existencie. To nie je málo, za tie

roky fotoklub združoval ľudí z rôznych povolaní, rôzneho veku, ale s

jednou spoločnou vášňou – fotografiou.

A práve preto, mi je potešením a vážim si, že mi bola vložená do

rúk česť, stať sa novou predsedníčkou fotoklubu.

Viem, že nie sme profesionálni fotografi, sme učitelia, úradníci,

živnostníci, dôchodcovia, študenti – práve preto je naša sila v

pestrosti. Každý má iný pohľad na svet, na fotografiu, má inú tvorbu.

Chcem aby tento fotoklub žil, aby bol jeden z najlepších a

vyhľadávaných fotoklubov v našom regióne. Máme pred sebou rok, ktorý

môže byť prelomový, kedy púšťame nový vietor do plachiet, sme fotoklub

– hrdý, tvorivý a živý.

Za posledné roky fotoklub zrealizoval množstvo výstav, naše fotografie

boli vystavované doma a putovali i do zahraničia. Množstvo členov

získalo úspechy v medzinárodných súťažiach a výstavách, spústu

ocenení, diplomov, čo je dôkazom toho, že fotografia je v nás a ňou

žijeme.

Začali sme tiež rozvíjať nové aktivity. Chcem, aby každý mesiac niečo

oživilo naše stretnutia – či už spoločné fotenie, fotka mesiaca,

náučné okienko, diskusia, prezentácie členov alebo hodnotenie prác.

Učíme sa navzájom fotiť…veď máme členov, ktorí vedia veľa.

Tiež každoročne organizujeme najväčšie fotografické podujatie na

Slovensku – INTERfotoPLENER Liptov, ktorý sa tento rok uskutočnil už

po dvadsiatytretíkrát, so skutočne veľkou medzinárodnou účasťou.

Plánujeme tiež pokračovať s RAWfotoTOUR Stanislava Surového – sú to

skvelé projekty. Sú prístupné pre všetkých, na družné stretnutie a

spoločnú vášeň, dobre si zafotiť.

Taktiež, budeme pokračovať v kooperácii pri výstave Fototrojlístok –

Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok – nech sa o nás vie

nielen v regióne, ale po celom Slovensku.

Plánujeme pokračovať v regionálnej súťaži „Ružomberčania fotografujú“,

kde sa môžu zapojiť amatérski fotografi a môžu ukázať svoju tvorivosť.

Verím, že Fotoklub RK 1924 bude naďalej prosperovať a rozvíjať sa, budeme pokračovať v dobre rozbehnutej práci a venovať sa aj ďalším foto aktivitám.

Ľubica Janecová, predsedníčka. 

V Ružomberku 1. marca 2026.