Náš Fotoklub RK 1924 – hrdý pokračovateľ tradície založenej v roku 1924 – má
za sebou slávne chvíle, 102 rokov existencie. To nie je málo, za tie
roky fotoklub združoval ľudí z rôznych povolaní, rôzneho veku, ale s
jednou spoločnou vášňou – fotografiou.
A práve preto, mi je potešením a vážim si, že mi bola vložená do
rúk česť, stať sa novou predsedníčkou fotoklubu.
Viem, že nie sme profesionálni fotografi, sme učitelia, úradníci,
živnostníci, dôchodcovia, študenti – práve preto je naša sila v
pestrosti. Každý má iný pohľad na svet, na fotografiu, má inú tvorbu.
Chcem aby tento fotoklub žil, aby bol jeden z najlepších a
vyhľadávaných fotoklubov v našom regióne. Máme pred sebou rok, ktorý
môže byť prelomový, kedy púšťame nový vietor do plachiet, sme fotoklub
– hrdý, tvorivý a živý.
Za posledné roky fotoklub zrealizoval množstvo výstav, naše fotografie
boli vystavované doma a putovali i do zahraničia. Množstvo členov
získalo úspechy v medzinárodných súťažiach a výstavách, spústu
ocenení, diplomov, čo je dôkazom toho, že fotografia je v nás a ňou
žijeme.
Začali sme tiež rozvíjať nové aktivity. Chcem, aby každý mesiac niečo
oživilo naše stretnutia – či už spoločné fotenie, fotka mesiaca,
náučné okienko, diskusia, prezentácie členov alebo hodnotenie prác.
Učíme sa navzájom fotiť…veď máme členov, ktorí vedia veľa.
Tiež každoročne organizujeme najväčšie fotografické podujatie na
Slovensku – INTERfotoPLENER Liptov, ktorý sa tento rok uskutočnil už
po dvadsiatytretíkrát, so skutočne veľkou medzinárodnou účasťou.
Plánujeme tiež pokračovať s RAWfotoTOUR Stanislava Surového – sú to
skvelé projekty. Sú prístupné pre všetkých, na družné stretnutie a
spoločnú vášeň, dobre si zafotiť.
Taktiež, budeme pokračovať v kooperácii pri výstave Fototrojlístok –
Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok – nech sa o nás vie
nielen v regióne, ale po celom Slovensku.
Plánujeme pokračovať v regionálnej súťaži „Ružomberčania fotografujú“,
kde sa môžu zapojiť amatérski fotografi a môžu ukázať svoju tvorivosť.
Verím, že Fotoklub RK 1924 bude naďalej prosperovať a rozvíjať sa, budeme pokračovať v dobre rozbehnutej práci a venovať sa aj ďalším foto aktivitám.
Ľubica Janecová, predsedníčka.
V Ružomberku 1. marca 2026.
