minigaléria v L.múzeu

Výstavy našich členov a hostí v Minigalérii fotoklubu v priestoroch Liptovského múzea v Ružomberku - rok 2005


Výstava - Viktor Poliak
3.12. - 31.12.2005

        

        


Výstava - Štefan Ižo
5.11. - 30.11.2005

Narodil sa v Michalovciach 19.augusta 1948. Keď jeho otec Pavol, ktorý slúžil ako financ na ruskej hranici, v  roku 1953 odišiel zo služby  na vlastnú žiadosť, rodina Ižovcov sa presťahovala späť na Liptov  do Ružomberka. Tu rodina žila pokiaľ otec nepostavil rodinný dom v Liptovskej Teplej – Madočanoch, kde sa presťahovala  asi okolo roku 1956.

        

        

V rodnom dome rodičov žil Štefan Ižo aj so svojími dvoma bratmi a sestrou až kým sa neoženil. V roku 1967 ukončil štúdium na Strednej priemyselnej škole strojníckej V Ružomberku maturitou. Do prvého zamestnania nastúpil do strojárne Bavlnárskych závodov v Rybárpoli ihneď po maturite. V novembri 1967 nastúpil na základnú vojenskú službu do Martina a po skončení školy dôstojníkov v zálohe bol prevelený na vojenský útvar do Prachatíc v Česku. Tu prežil ruskú okupáciu v 1968 a dokončil základnú vojenskú službu.

Po návrate z vojny nastúpil do strojární v Rybárpoli.V roku 1970 pracoval niekoľko mesiacov  na Váhostave Žilina ako technik na vodnom diele Liptovská Mara. Odtiaľ prešiel na AZNP ŠKODA servis Ružomberok, kde si urobil výučný list automechanika a pracoval tu do roku 1973. V roku 1971 sa oženil,nasťahoval sa ku svokrovcom do Ružomberka, u ktorých žil až do roku 1976. Tu pribudli do rodiny dcéry Jana a Zuzana. Rodina sa rozrástla v roku 1977 aj o syna Štefana ale to už bývala v  novom rodinnom dome v Ružomberku ktorý si postavila.

V roku 1973 nastúpil Štefan Ižo na miesto majstra odborného výcviku  na Poľnohospodárske učilište pre odbor automechanik. Po doplnení vzdelania o výučný list opravára  poľnohospodárskych strojov a trojsemestrové doplnkové pedagogické štúdium  prešiel ešte funkciami  zásobovač  a hlavný majster odborného výcviku. Na  poľnohospodárskom učilišti pracoval Štefan Ižo až do júna 1988, kedy začal podnikať v  odbore komunálny fotograf, čím sa živ í dodnes. K vážnejšiemu záujmu o fotografovanie sa dostal v roku 1978, keď zo zdravotných  dôvodov  musel zanechať športové lietanie. Do Fotoklubu pri Liptovskom múzeu Ružomberok začal chodiť v roku 1980.Tu sa aktívne zapájal do činnosti vlastnou tvorbou, alebo organizovaním fotografických aktivít. Jednou z nich bola asi šesťročná epizóda Agrofotoklubu pri JRD pod Chočom Lisková, ktorý sa stal tieňovým  fotoklubom  fotoklubu v Ružomberku a vďaka sponzorstvu  mu pomáhal prežiť. Po smrti predsedu  fotoklubu Petera Surového  sa stal novým predsedom Štefan Ižo a je ním až dodnes.

Vo fotografickej tvorbe dosiahol niekoľko úspechov a ocenení či už na okresných, celoštátnych, ale aj medzinárodných výstavách. Posledným najvýraznejším  úspechom bolo získanie Grand prix města Vsetín na medzinárodnom salóne „Interfotoklub Vsetín 2002“ v rámci fotoskupiny Experiment. Vo svojej tvorbe sa zaoberá reportážnou fotografiou, experimentálnou fotografiou,dokumentárnou fotografiou,výtvarnou fotografiou, ale i prezentáciami v digitálnom spracovaní.  


Výstava - Fotoklub Jablunkov (CZ)
1.10.2005 - 30.10.2005

Vznikl v roce 1987 z fotokroužku (1974-86) jako občanské sdružení. Sdružuje lidi jablunkovského regionu (10-17 osob), kteří chtějí tvořit výtvarnou fotografii a jejím prostřednictvím sdělit „okamžiky času" dalším lidem. Výsledky své činností představil fotoklub dosud na 19-ti výstavách vJablunkově - vždy cca 100 fotografií. Dále na  14-ti výstavách mimo Jablunkov například v Ostravě, Českém Těšíně, Cieszynie (PL), Mosznie (PL), Čadci (SK), Praze ve Valdštejnském paláci a jinde. Členové fotoklubu se rovněž prezentovali na 28. autorských výstavách v rámci severní Moravy a Slezska.

        

Výstavní činnost Fotoklubu Jablunkov významně přispívá ke kulturnímu životu jablunkovského regionu a k poznání fenoménu fotografie. Rovněž propagace tohoto regionu ve světě je přínosem. Fotoklub Jablunkov pořádal v Jablunkově i výstavy jiných fotoklub jako Ostrava, Třinec, NH Ostrava, Český Těšín, Gama Žilina (SK), fotoklub při Slezské univerzitě Katowice pobočka Cieszyn (PL), dále například přehled vítězných fotografií 10-ti ročníkB soutěže Strom Ružomberok. Z významných fotograffi v Jablunkově vystavovali J. Byrtys (2x), J. Boček, G. Aulehla, A. Říha, M. Borovička se skupinou Setkání, J. Štreit - celkem dosud 14. výstav.

Fotoklub se zúčastňuje od r. 1996 Českobudějovického mapového okruhu a od r. 2002 i Moravskoslezského mapového okruhu. Samozřejmostí je účast na soutěžních výstavách jako například Fotoforum Ružomberok, Interfotoklub Vsetín, Strom Ružomberok (pravidelně od r. 1991), Zemský ráj Turnov, Černobílá fotografie Liberec s řadou úspěchu a ocenění. K navázání osobních kontaktu s fotografy z České republiky, ze Slovenska i Polska slouží nejen výstavy a mapové okruhy, ale i semináře pořádané vJablunkově za účasti známých fotografň jako M. Borovička, J. Boček, J. Byrtus, V. Kolář, V. Melek (SK), Pierscinski (PL), J. Pustelnik (PL), L. Schmida (SK) a další.


Výstava - Ing.Ambróz Gabčo
3.9.2005 - 30.9.2005

V Minigalérii fotoklubu v Liptovskom múzeu sa v sobotu 3. septembra konala vernisáž fotografickej výstavy Ambróza Gabča, popredného slovenského fotografa pôsobiaceho v Považskej Bystrici.

        

Autor sa narodil v Nosiciach, v okrese Púchov, fotografuje od roku 1960. Zúčastňuje sa rôznych domácich i zahraničných výstav, za svoju tvorbu získal viacero ocenení, diplomov a uznaní. Od roku 1963 bol členom a organizačným pracovníkom Fotoklubu pri Dome kultúry v Považskej Bystrici, je spoluzakladateľom fotoklubu Fénix, ktorý pôsobí pri Považskom osvetovom stredisku. Hlavnou témou tvorby Ambróza Gabča je krajina, a podľa jeho slov, v ostatnom čase tiež detaily, ktoré získava napríklad na záhradke alebo v prírode. "Fotografia a motyka mi dodávajú elán do života," s úsmevom povedal autor pri príležitosti otvorenia jeho výstavy fotografií v ružomberskom múzeu. A. Gabčo: "Keď som bol malý chlapec, prišiel k nám fotograf so svojou skrinkou, nasmeroval ju na mňa a o týždeň som dostal fotografiu. Vtedy sa mi zdalo neuveriteľné, ako je niečo také možné. A tento zážitok bol pre mňa prvým impulzom venovať sa v budúcnosti fotografovaniu." No k vlastnému fotoaparátu sa dostal až na vysokej škole v Nitre, kde študoval na poľnohospodárskej fakulte: "Chodil som tak často k výkladu obzerať fotoaparát Flexaret 2, až to mojich kamarátov prestalo baviť, poskladali dokopy peniaze a na fotoaparát mi požičali. Mohol som im sumu postupne splácať. A týmto sa začala moja fotografická činnosť."

Neskôr bol A. Gabčo niekoľko rokov predsedom fotoklubu v Považskej Bystrici, no v roku 1990 sa fotoklub rozpadol: "Po ukončení činnosti som prišiel do našich pôvodných priestorov, v ktorých mal po novom byť obchod a so sviečkou v ruke som po zásuvkách hľadal a zachraňoval, čo sa dalo. Tieto veci sú jediné, ktoré sa z tých čias zachovali. Pátral som tiež po rôznych archívnych materiáloch a nakoniec bola z tejto zbierky výstava v Považskej Bystrici." Autor neustále robí výstavy a túto činnosť nechce zanechať, napriek rozličným problémom, s ktorými sa pri nej stretáva. Najbližšia výstava, ktorú pripravuje bude otvorená už 10. septembra v Považskej Bystrici pod názvom Považská Bystrica vo fotografii. Vystavené budú fotografie od roku 1961. Táto výstava sa uskutoční pri príležitosti 675. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Ako povedal A. Gabčo, vlastní fotografie, ktorými je zdokumentovaná Považská Bystrica za celé storočie. Text: www.rkhlas.sk


Výstava - Fotoklub NOVA - Košice
1.8.2005 - 30.8.2005

     

     


pozri výstavy v minigalérii v roku 2006