Klas Milan

Fotografoval od roku: 1960

Členstvo: Fotoklub pri Liptovskom múzeu v Ružomberku, Zväz slovenských fotografov

Narodil sa 26. júla 1941 v Likavke v rodine učiteľa. Detstvo a mládežnícke roky prežil v Likavke a v Ružomberku, kam sa rodičia presťahovali. Vyštudoval Strednú priemyselnú školu strojnícku, vojenčil v Pardubiciach, kde si založil prvýkrát rodinu. V nej sa narodili dve deti. V roku 1968 sa vrátil sám späť do Ružomberka, v roku 1971 sa opäť oženil. V tomto manželstve sa narodili tri deti.

Fotografovať začal, ako takmer každý, svoju rodinu, najmä s deťmi ešte v Pardubiciach. Už vtedy sa mu podarilo urobiť niekoľko pekných portrétov detskej tváričky. Po svojom návrate do Ružomberka pokračoval fotografovaním ženských portrétov. Bol detailista a estét. Miloval prírodu a vedel sa na ňu pozerať veľmi vnímavo. Chcel zachytiť jej krásu v každom ročnom období so všetkými nádhernými detailmi.

Keďže deti sú vždy vďačným objektom pre fotografovanie, znovu sa začal venovať tejto téme vo svojej novej rodine. Fotografovanie bolo jeho vášňou i koníčkom a potreboval sa v ňom zdokonaľovať, preto veľmi uvítal založenie Fotoklubu pri Liptovskom múzeu v Ružomberku. Sústavné konzultácie a spolupráca s členmi klubu v spojení s jeho výborným fotografickým videním priniesli postupom času svoje ovocie v podobe ocenení na rôznych výstavách.

Jeho tvorba by určite úspešne pokračovala i ďalej ale osud rozhodol inak - dňa 31. decembra 1988 ukončil svoj život.

výber z tvorby

Korýtko I.